2009. december 17., csütörtök

TOP 100 – Bemutatták az APEH és az MKIK közös kiadványát

Hétfőn mutatták be az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK)) közösen összeállított TOP 100 elnevezésű kiadványát. A 2008. évi adatokat felvonultató kötetet bemutatóján beszédet mondott Oszkó Péter pénzügyminiszter, Szikora János az APEH elnöke és Parragh László, az MKIK elnöke.
A magyarországi vállalatok között továbbra is Mol, a pénzügyi szektorban pedig az OTP Bank vezeti a Top 100-as, illetve a TOP 50-es listát. A 2008. évi értékesítés nettó árbevétele alapján a Mol a legnagyobb vállalat Magyarországon 2.223,2 milliárd forinttal, amelyet az Audi Hungaria követ 1.484,5 milliárd forinttal.

A pénzügyi szektorban a 2008. évi mérlegfőösszeg alapján a TOP 50-es lista élén az OTP Bank áll 5.867,5 milliárd forinttal, a harmadik helyezett a CIB Bank 3.051,5 milliárd forinttal. A második helyezettet nem ismerteti a kiadvány (nem minden cég járult hozzá adatai közzétételéhez), a tavalyi második a K and H Bank volt.

A TOP 100 listára kerülés alsó határa 68 milliárd forint volt. Tavaly 100 milliárd forint feletti árbevételt hetven, 1.000 milliárd forint felettit három adózó ért el.

A legnagyobb 100 vállalkozás érte el 2008-ban a gazdálkodók árbevételének 35,1 százalékát, s a tavalyi kivitel 56 százalékát bonyolították le, miközben a létszám 11,2 százalékát foglalkoztatták. Az egy foglalkoztatottra jutó árbevétel ebben a körben megközelíti a 100 millió forintot, ami háromszorosa az országos átlagnak.

Tavaly a 100 legnagyobb vállalat könyvelte el az adózás előtti eredmény 22 százalékát, a pénzügyi közvetítéssel együtt pedig a 36 százalékát. A TOP 100-as körben a 77 nyereséges vállalkozás 1.020 milliárd forint adózás előtti eredményt ért el, 23 társaság pedig együttesen 443 milliárd forint veszteséget realizált. Az 577 milliárd forintos pozitív egyenleg csupán 33,9 százaléka az előző évinek. A nyereség 52 százalékát 7 vállalkozás érte el.

A TOP 100-as listán szereplők nettó árbevétele tavaly 4,2 százalékponttal haladta meg a 9,4 százalékos országos átlagot, hozzájárulásuk a nemzetgazdasági szintű árbevételhez az előző évhez képest 3,8 százalékponttal javult.

A bemutatón Oszkó Péter pénzügyminiszter arról beszélt, hogy Magyarország nemcsak korábbi önmagához képest halad jobb pályán, hanem a versenytársakhoz képest is; a növekedést tekintve 2010-ben és 2011-ben a legjobb helyzetben lehet.A pénzügyminiszter hangsúlyozta: az államadósság és a lakossági adósság leszorítása prioritást élvez, mert végtelenül kiszolgáltatottá teszi az országot, és ez a növekedés serkentéséhez is nélkülözhetetlen. A költségvetési hiány mértéke arról szól, hogy milyen gyorsan tudjuk csökkenteni az államadósságot. A miniszter szerint van rá esély, hogy az idei évre jelzett hiányt tartani tudjuk, és a jövő évit is, amíg a mostani kormány kontrollálja a kiadásokat. A vállalkozások most háromszor annyi kamatköltséget fizetnek, mint társasági adót, elemi versenyképességi kérdés tehát, hogy Magyarország mennyire hiteles adós, ez ugyanis a forintkamatok szintjét is befolyásolja – jelezte a miniszter.

Szikora János, az APEH elnöke elmondta: a válság hatására nem esett vissza a regisztrált adózók száma, december 5-ig 76.722 új vállalkozást regisztráltak, és 62.120 szűnt meg. A tevékenységüket bejelentés nélkül végzők száma sem ugrott meg.
A tavalyi egész évi 31,3 milliárd forinttal szemben ugyanakkor az idén november végéig már 47,2 milliárd forintra kértek társasági adóelőleg mérséklést a vállalkozások. Fizetési kedvezményt is nagyobb összegben igényeltek.
A hátralékok összege 400 milliárd forinttal emelkedett 2008 végéhez képest. A működő adózók hátraléka is mintegy 100 milliárd forinttal nőtt azzal összefüggésben, hogy az adóhatóság hosszabb időre, nagyobb összegben engedélyez fizetési kedvezményt.
A válság miatt a részletfizetés helyett többen kérnek fizetéshalasztást (türelmi időt), egyéni helyzethez igazított ütemezéssel - mondta Szikora János.
Nőtt a felszámolások száma is: míg tavaly egész évben 10.594 felszámolást kezdeményeztek (az APEH 6.841-et), az idén az első 11 hónapban 11.779-et (az APEH 5.699-et).

Parragh László, az MKIK elnöke úgy vélekedett: a gazdaság dinamizálásáról érdemben még nem beszélhetünk. Úgy vélekedett: az egyensúly megteremtése nem elég, meg kell találni a növekedési lehetőségeket is. Vannak területek, ahol célzott programokkal tompítani lehetne a válság hatásait - mondta. A GDP 6,7 százalékos csökkenése 8,5 százalékkal rontja a vállalkozások jövedelmi pozícióját - mutatott rá. A tb-járulék mérséklése ugyan 300 milliárd forinttal csökkentette az élőmunka terheit, ezt azonban az egyéb terhek ellensúlyozták az MKIK elnöke szerint.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése